5/5 - (5 votes)

Od 1 stycznia 2020 r. opłaty PIT, CIT i VAT będą realizowane za pomocą indywidualnych rachunków podatkowych, tzw. mikrorachunków.

Zmiana zaczyna się od PIT-u, CIT-u i VAT-u. Później mikrorachunek będzie rozszerzony na wszystkie zobowiązania podatkowe państwa. Można z niego korzystać za pośrednictwem wszystkich urządzeń elektronicznych, także mobilnych np. smartfonów.

Obecny system płatności podatków będzie jeszcze obowiązywał do końca tego roku, a nowy zastąpi go 1 stycznia 2020 r. Ten system nie będzie zależny od miejsca zamieszkania, będzie przywiązany do danej osoby.

Swój numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Mikrorachunek, oprócz identyfikatora podatkowego, musi zawierać cyfry 1010 0071 222.

Ministerstwo apeluje, aby nie korzystać z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.