4.8/5 - (6 votes)

Z powodu zmiany certyfikatu klucza do wysyłki JPK_VAT tuż przed ustawowym terminem wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego za lipiec i trudności z przekazaniem pliku w poniedziałek 26 sierpnia, resort finansów nie będzie karał za pliki JPK_VAT dostarczone po terminie.

Poniedziałek 26 sierpnia był burzliwym dniem. To ustawowy termin na przekazanie plików JPK_VAT za lipiec, czyli dodatkowe obowiązki wielu biur rachunkowych. Jednak od samego rano wielu księgowych napotkało problemy przy wysyłce JPK_VAT. Około południa na stronie MF pojawił się komunikat tłumaczący przyczynę utrzymywania się statusu 120: „Sesja została poprawnie zakończona. Dane zostały poprawnie zapisane. Trwa weryfikacja dokumentu.”

Wszystko dlatego, że tuż przed weekendem Ministerstwo Finansów udostępniło nowy certyfikat klucza publicznego dla środowiska produkcyjnego JPK. Komunikat technicznych MF datowany jest na piątek 23 sierpnia br. (ukazał się w godzinach popołudniowych) – po zakończonej nocnej aktualizacji związanej z wymianą certyfikatu klucza publicznego.

Zmiana certyfikatu wykonana przez MF to jedno. Kolejny krok to dostosowanie oprogramowania używanego w biurach rachunkowych do nowych wymogów – na to potrzeba czasu i pracy programistów w firmie dostarczających aplikacji księgowej – by dostosować oprogramowanie, a potem działania informatyków – którzy zaktualizują program w danym komputerze. Pamiętajmy, że polityka firmy może nie pozwalać księgowemu na samodzielne pobranie i instalację aktualizacji.