Składki ZUS
Pracownik sam zgłasza się do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA z kodem 01 25 xx. Dodatkowo wypełnia on formularz ZUS ZAA, w którym podaje adres podmiotu zagranicznego, z którym zawarł porozumienie uprawniające go do rozliczania i opłacania składek na własne ubezpieczenia. Dokumenty zgłoszeniowe wraz z kopią tej umowy i kopią decyzji o nadaniu pracownikowi NIP składa w jednostce ZUS właściwej ze względu na jego miejsce zamieszkania. Za każdy miesiąc jest on zobowiązany składać dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA wraz z raportami ZUS RCA, ZUS RSA oraz opłacać składki do 15. dnia następnego miesiąca.
Urząd Skarbowy
Osoby, których miejscem zamieszkania jest Polska, płacą tutaj podatek od całości dochodów – bez względu na to, w którym kraju je uzyskały. Obowiązuje jeden z dwóch sposobów rozliczenia podatku:
- metoda wyłączenia z progresją (stopa procentowa)
- metoda proporcjonalnego odliczenia (proporcjonalne)
Metoda wyłączenia z progresją
W rozliczeniu podatku uwzględnia się stopę procentową. Stosują ją pracownicy, którzy uzyskują w Polsce dochody lub chcą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego – złożyć zeznanie podatkowe z małżonkiem czy opodatkować dochody jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Metoda proporcjonalnego odliczenia
Przy tej metodzie zawsze należy złożyć deklarację podatkową w Polsce – nawet, jeżeli podatnik pracuje wyłącznie za granicą.
Osoby, które uzyskały dochody z tytułu pracy za granicą, powinny złożyć w urzędzie skarbowym PIT-36 wraz załącznikiem (może to być PIT/ZG oraz PIT/O).
Formularz PIT/ZG
Pracownicy rozliczający zagraniczne dochody muszą dołączyć do PIT formularz PIT/ZG. Składają go podatnicy, którzy osiągnęli dochody z tytułu wykonywanej za granicą działalności
- osoby posiadające źródła przychodów położonych za granicą
- pracownicy zatrudnieni przez zagranicznego pracodawcę i uzyskujący od niego pensję na terenie Polski
Polscy rezydenci, którzy pracują wyłącznie za granicą, mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej. Przewiduje ją ustawa o PIT. Ulgę abolicyjną należy wykazać w formularzu PIT/O.
trudny temat ale bardzo potrzebny niektórym, dziękuję