Dokonywanie transakcji wewnątrzwspólnotowych na gruncie podatku VAT jest traktowane szczególnie i wymaga dodatkowych czynności rejestracyjnych.
Rejestracji tej podlegają podmioty chcące dokonywać wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw towarów, importu usług oraz świadczenia usług, dla których podatnikiem jest usługobiorca mający siedzibę w innym państwie członkowskim. Powyższe rozwiązanie pozwala na uniknięcie płacenia obcego podatku VAT naliczonego przez kontrahentów zagranicznych lub obciążania tych kontrahentów polskim podatkiem.
Powyższy obowiązek obejmuje też przedsiębiorców nie będących podatnikami podatku VAT, gdy wartość dokonanych przez nich nabyć wewnątrzwspólnotowych przekroczyła kwotę 50.000 złotych w danym roku kalendarzowym. Przy wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług nie ma takiego limitu i przedsiębiorcy zwolnieni z VAT muszą się rejestrować od razu.
W związku ze zmianami w art. 100, art. 101 i art. 101a ustawy o VAT wprowadzono obowiązek elektronicznego wysyłania informacji podsumowujących VAT-UE oraz informacji podsumowujących w obrocie krajowym VAT-27 (dotyczy informacji składanych przez dostawców towarów i świadczących usługi objęte odwrotnym obciążeniem zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8), a także korekt tych informacji.
Informacje te składane są za okresy miesięczne. Informacja VAT UE w świetle przepisów nie stanowi klasycznej deklaracji podatkowej. Jest to informacja podsumowująca. Dlatego też, w okresach, w których nie nastąpiła żadna wymiana z kontrahentem unijnym, informacji podsumowującej składać nie trzeba.
Importu usług nie wykazuje się na VAT-UE.