5/5 - (5 votes)

PiS nie wycofał się z zapowiadanego już ponad rok temu zamiaru uchwalenia trzech nowych ustaw o podatkach dochodowych. Nowe ustawy miałyby zastąpić obecne – o PIT i CIT. Ma to być „krótka i zrozumiała ustawa o opodatkowaniu rent i wynagrodzeń, ustawa o nowoczesnych, uproszczonych regulacjach działalności gospodarczej oraz ustawa o zyskach kapitałowych zachęcająca do inwestycji”.

9 proc. CIT

Zanim to nastąpi, możliwe są zmiany w obecnych ustawach o PIT i CIT. Podczas kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podwyżkę z 1,2 mln euro do 2 mln euro limitu przychodów wpływającego na prawo do 9-proc. stawki CIT. O prawie do 9-proc. stawki CIT decyduje również drugi limit – odnoszący się do przychodów za poprzedni rok (tj. decydujący o statusie małego podatnika). Od 1 stycznia 2020 r. wzrośnie on z 1,2 mln euro do 2 mln euro.

Wyższy limit w ryczałcie

Dziś limit ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 250 tys. euro obrotów, czyli w przeliczeniu na złote dokładnie 1 mln 69 tys. 875 zł. Premier zapowiedział podniesienie go, najpierw do 1 mln euro, a docelowo do 2 mln euro. Po przeliczeniu na złote byłoby to ponad Nowe rozwiązanie obejmie powyżej 90 proc. potencjalnych jego beneficjentów, którzy mogą być zainteresowani tego typu uproszczonym rozliczeniem .

Darowizny do odliczenia

W programie PiS zapisano też inne, mniejsze zmiany w podatkach dochodowych. Chodzi o zwiększenie limitów odpisów podatkowych na darowizny na cele pożytku publicznego, w celu – jak czytamy – „pobudzenia dobroczynności indywidualnej i korporacyjnej”.

Obecnie każdy podatnik może przekazać organizacji pożytku publicznego darowiznę i odliczyć w PIT maksymalnie do 6 proc. swojego dochodu, a w CIT – do 10 proc. Niezależnie od tego każdy może też przekazać 1 proc. swojego podatku na cele pożytku publicznego. W programie PiS zapisano również, że podatnicy będą mogli odliczać od podatku składki na rady rodziców.

Szybkie zmiany w VAT

Trwa już rewolucja w VAT. Zaczęła się ona wprowadzeniem białej listy Następną jej odsłoną będzie wprowadzany od 1 listopada br. obowiązkowy split payment na towary wrażliwe, a kolejną (od 1 stycznia 2020 r.). Od 1 kwietnia 2020 r. ma wejść w życie nowa matryca stawek VAT.

Zlikwidowane zostaną deklaracje VAT. Przedsiębiorcy będą wykazywać dane z deklaracji w nowym JPK_VAT.