5/5 - (3 votes)

Najważniejszą zapowiedzią ZUS jest wprowadzenie tzw. Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego.

ZUS przejmie na siebie obowiązek comiesięcznego rozliczania składek przez firmy, co sprowadzi się m.in. do ustalania podstawy wymiaru, ustalania wysokości składek ZUS oraz automatycznego wyliczania wysokości świadczeń.

Z koncepcją automatycznych rozliczeń związana jest zapowiedź kolejnych zmian, jakie czekają przedsiębiorców w najbliższym czasie. 

W najbliższym czasie portal PUE ulegnie całkowitemu przeobrażeniu, poprzez zintegrowanie z rządowym portalem gov.pl. Nowy portal będzie obsługiwany również za pomocą aplikacji mobilnej.

„Będziemy dążyć do utworzenia rządowej chmury danych, która pozwoliłaby na sprawne przekazywanie sobie informacji przez różne instytucje państwowe. Tak, aby obywatel czy przedsiębiorca nie musiał dostarczać dokumentów i danych, które możemy sobie pozyskać sami.”

Utworzenie rządowej chmury danych będzie zatem równoznaczne z likwidacją obowiązku dostarczania tego samego dokumentu wiele razy do różnych urzędów. Dokument wydany przez jeden urząd będzie bowiem zapisywany we wspólnej bazie danych.