5/5 - (1 vote)

Cały rok według skali podatkowej dla liniowców i ryczałtowców – decyzja w 2023 roku

Przedsiębiorcy, którzy w styczniu tego roku zdecydowali o zmianie opodatkowania i przeszli na ryczałt bądź podatek liniowy będą mieli dużo czasu do myślenia nad opodatkowaniem za 2022 rok. Na decyzję mają czas do końca kwietnia 2023 roku.

Dla ryczałtowców pół roku na ryczałcie, pół roku na zasadach ogólnych

Firmy na ryczałcie mogą zdecydować, czy rozliczyć cały rok 2022 na zasadach ogólnych, czy też pół na pół. Do czerwca rozliczenie na ryczałcie, a od lipca podatek na zasadach ogólnych. Możliwość zmiany opodatkowania w trakcie roku ryczałtowcy będą mieli po złożeniu wniosku między 1 lipca a 22 sierpnia 2022 roku.

Przejście tylko na zasady ogólne

Zmiany dotyczą wyłącznie przejścia z podatku liniowego bądź ryczałtu na zasady ogólne. Nie ma możliwości, by zmienić podatek liniowy na ryczałt i odwrotnie.

Pozostałe zmiany

Ponadto, w przyszłym roku wszystkich przedsiębiorców będzie obowiązywał jeden termin rozliczenia się z fiskusem: 30 kwietnia 2023 roku. Zmienia to termin składania zeznań ryczałtowców (był 28 luty) i przedsiębiorców na karcie podatkowej (był 31 stycznia). W 2023 roku wszyscy przedsiębiorcy bez względu na formę opodatkowania będą mieli czas na złożenie deklaracji do końca kwietnia.

Od lipca 2022 r. zmieni się nie tylko wysokość podatku w skali podatkowej. W odniesieniu do przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem bądź podatkiem liniowym szykują się zmiany odnośnie składki zdrowotnej.